.:: M. Zahid Gürbüz Kişisel Web Sayfasına Hoşgeldiniz ::.

M. Zahid Gürbüz | Araştırma Görevlisi | Bilgisayar Mühendisliği | Doğuş Üniversitesi

Bilgi

Yazılar

ARAÇ KİRALAMA OTOMASYON SİSTEMİ

AMAÇ

Araç kiralama işi yapan A firması kiraladığı araçları görebilmek, galerisinde mevcut araçları takip edebilmek ve haftalık ve aylık kazanç raporları alabilmek için araç kiralama otomasyon sistemine geçmek istiyor. Bu sistemde araçları kardedecek, kiralama yapabilecek, ve rapor alabilecektir. Bu işlemleri gerçekleyen bir otomasyon sistemi hazırlayınız. Projede c yada c++ kullanınız. Tercihli olarak, bir web projesi olarak asp yada php de kullanabilirsiniz.

ARAÇ BİLGİLERİ

Aracın, Kayıt Numarası, Plakası, Markası, Model Türü, Model Yılı, Motor hacmi, Rengi, Yakıt türü (Benzin, Dizel, LPG) girilecek. Ayrıca aracın, Abs, Klima, Yol Bilgisayarı, CD çalar ekipmanlarına sahip olup olmadığı bilgisi de girilecektir. Son olarak da aracın o andaki durumu da girilecektir. Durum; Garajda, Müşteride yada Servis dışı olarak değer alacaktır.

Araç bilgilerinin, sisteme girilmesini sağlayacak bir ara yüz hazırlanacaktır. Ayrıca girilen araç bilgilerini değiştirme ve silme işlemlerini de yapmaya olanak sağlayacak ara yüzler hazırlanacaktır.

1- ARAÇ EKLEME

Aracın bütün bilgileri sırayla kullanıcıdan istenecek ve bütün bilgiler doğru girildiği zaman girilen veriler dosyaya kaydedilecektir.

2- ARAÇ BİLGİLERİNİ DEĞİŞTİRME

Kullanıcı, araç bilgilerini değiştirmek için öncelikle hangi aracın bilgileri değiştirilecek ise o aracın kayıt numarasının bilinmesi gerekir. Bu nedenle öncelikle araç listeleme menüsünden aracın kayıt numarası öğrenilebilir. Sistem kullanıcıya değiştirmek istediği aracın kayıt numarasını soracak ve araca ait bilgileri sırayla ekrana yazıp yeni değerini soracak. Kullanıcı değiştirmek istemediği değerleri - (tire)  girecek.

Tercihli olarak; kullanıcının değiştirmek istediği aracın bilgilerini ekranda gösterebilirsiniz.

3- ARAÇ BİLGİLERİNİ  SİLME

Kullanıcı, bir aracı silmek için öncelikle hangi aracı silecek ise o aracın kayıt numarasının yada plakasının bilinmesi gerekir. Bu nedenle öncelikle araç listeleme menüsünden aracın kayıt numarası öğrenilebilir. Sistem kullanıcıya silmek istediği aracın kayıt numarasını yada plakasını soracak ve kullanıcıdan onay alarak silme işlemini gerçekleştirecek.

Tercihli olarak; kullanıcının silmek istediği aracın bilgilerini ekranda gösterebilirsiniz.

4- ARAÇ LİSTELEME

Kayıt No, Plaka, Marka, Model Turu, Model Yılı, Yakıt Türü ve Durumu bir tablo halinde ekrana listelenecektir. Listeleme, 4 şekilde olacaktır.

1- Tümünü listeleme: Sisteme kayıtlı bütün araçlar listelenecektir.
2- Garajdakileri Listeleme: Sadece garajda olan araçlar listelenecektir.
3- Müşteridekileri Listeleme: Sadece müşteride olan araçlar listelenecektir.
4- Servis Dışı Listeleme: Sadece Servis dışı olan araçlar listelenecektir.

5- ARAÇ BİLGİ GÖRÜNTÜLEME

Kayıt numarası bilinen bir aracın bilgilerini görüntülemek için kullanılacaktır. Bu kısımda aracın bütün özellikleri ekranda görünecektir.

6- ARAÇ KİRALAMA

Kullanıcı, bir aracı kiralamak için öncelikle hangi aracı kiralayacak ise o aracın kayıt numarasının yada plakasının bilinmesi gerekir. Bu nedenle öncelikle araç listeleme menüsünden aracın kayıt numarası öğrenilebilir. Bu kayıt numarası ve kira bedeli ayrı bir dosyada tutulacaktır. Bu dosyada Kiralama No, Araç Kayıt No, Araç Plaka, Kiralana kişinin TC kimlik Numarası, Adı, Soyadı, Kira Ücreti, Kiralanan Süre (saat) bilgileri tutulacaktır. Ayrıca kiralanan aracın Durum değişkeni Müşteride olarak değiştirilecektir.

7- ARAÇ KİRALAMA DÖNÜŞÜ

Kiralanan aracın geri dönmesi durumunda o aracın Durum değişkeni Garajda olarak değiştirilecektir. Bunun için kullanıcı aracın kayıt numarasını yada plakasını girecek ve sistem aracı garaja alacak.

8- RAPORLAMA

Çeşitli raporlar üretilebilir. En temel 2 raporu yapmamız yeterlidir.

1- Günlük Kiralanan araçlar ve kira ücretlerinin listesi alınacak. Listenin altında Kiralama sayısı, Toplam Kazanç Görünecek.
2- Aylık Kiralanan araçlar ve kira ücretlerinin listesi alınacak. Listenin altında Kiralama sayısı, Toplam Kazanç Görünecek.

9- ÇIKIŞ

Programa son verir.

Proje ile uğraşanlara kolay gelsin. Umarım uğraştıktan sonra benimle de paylaşırsınız. Takıldığınız yerleri beraber bakarız.
Saygılar sevgiler. Lütfen bu konuda tamamlanmış projelerinizi bana mail yoluyla gönderin.
Matematik Mühendisi M. Zahid GÜRBÜZ

Eklenme Tarihi:16.06.2010
Okunma Sayısı:2883 kişi
Operation must use an updateable query.