.:: M. Zahid Gürbüz Kişisel Web Sayfasına Hoşgeldiniz ::.

M. Zahid Gürbüz | Araştırma Görevlisi | Bilgisayar Mühendisliği | Doğuş Üniversitesi

Bilgi

Yazılar

Arama motoru optimizasyonu - Google'da ön sıralara çıkmak

Arama motoru optimizasyonu nedir?

Arama motoru optimizasyonu, belirli bir kelimenin arama motorları tarafından algılanan önem derecesini en üst seviyeye taşıma işidir. İngilizcesi Search Engine Optimization (SEO) olarak da kullanılmaktadır. Optimizasyon kelime olarak en iyileme anlamına gelmektedir. Arama motorlarının (spider'larak da bilinen) örümcekleri sitenizi gezerler ve arama sonuçlarında listelemek üzere arşivlerine katarlar. Sitenizin gerekli optimizasyonları yapılmış ise arama motorları sizin sitenizi daha üst sıralarda çıkaracaktır. Optimize edilmiş bir site kalite olarak da diğerlerine göre üstündür. Çünkü çöp diye tabir edebileceğimiz gereksiz cümlelerden ve içerikten arındırılmıştır.

Arama motoru optimizasyonu gerekli midir?

Bir web sitesinin kalitesi site sahibinin siteye verdiği önemi işaret eder. Profesyonel şirketler, bazı durumlar hariç olmak üzere, web siteleri de dahil kaliteye önem verirler. Şirketinizin itibarını yüceltmek için ve daha da önemlisi sitenize doğru ziyaretçiyi çekmek için arama motoru optimizasyonu şarttır. Bilinen en büyük arama motoru GOOGLE'da ön sıralara çıkarak hedef kitleye kendinizi daha kolay ulaştırabilirsiniz.

Tabi unutmamak gerekir ki bilgisayar başına geçen her kullanıcı ne ararsa arasın benim sitem çıksın mantığı çok yanlış bir mantıktır. Sırf bu mantık yüzünden sitede çok gereksiz yazılar ve kelimeler kullanılmaktadır. Sitenizi optimize ederken teşhir etmek istediğiniz konu ne ise arama sonuçlarında ona uygun kelimelerde on sırada çıkmanız gerekmektedir. Optimize edilmiş bir sitede bu yüzden hedef kitleye daha iyi hitap eder. Ayrıca Optimize edilmiş döküntülerinden arındırılmış bir siteye giren kullanıcı da gerçekten aradığını bulabildiği için sitenize tekrar girme olasılığı çok yüksektir.

Hatırlatmak isterim ki, Arama motoru optimizasyonu ziyaretçilerin tekrar siteye gelmesini sağlamazlar. Sadece hedef kitleye sitenizi gösterirler. Onların tekrar gelmelerini sağlamak web sitenizin içeriğiyle ilgili bir problemdir. Bu yüzden içerik yönetimi optimizasyon yapan tarafın işi değildir. Ziyaretçi geldiğinde onu içeride tutacak içerik yok ise ziyaretçi yanlış sitede olduğunu düşünüp bir daha uğramaz.

Sitemi nasıl optimize ederim?

Siteyi optimize etmek çok titiz çalışılması gereken bir iştir. Sitenizin arama motorlarına kayıtlarından tutun da site içeriğinin nasıl olması gerektiğine kadar bir çok aşamadan geçirilerek yapılan bir çalışmadır. Hesaba katılan en ufak bir detayın bile sizin daha üst sıralarda çıkmanızda katkısı olacaktır.

Bu konuda bu titizlikle çalışan firmalar vardır. Bunlardan en titiz çalışanı developtimize şirketidir. Optimizasyon konusunda yıllardır tecrübe sahibi olan bu şirket işini en iyi şekilde yapmaktadır. Benim şahsi fikrim kendi başınıza uğraşmaktansa bu iş için uzmanlaşmış birileriyle çalışmak hem zaman açısından hem de amaca ulaşabilme açısından faydanıza olacaktır.

Site ne zaman üst sıralarda çıkmaya başlar?

Google için bahsetmek gerekirse, ilk önce sitenizin google indexlerine girmesini beklemek gerekir. Bu çok değişkenlik gösterir. 3 gün de sürebilir 3 ay da sürebilir. Optimize yapıldıktan sonra optimizasyonun kendisi göstermesi de yine aynı sürede gerçekleşir. Ancak şöyle bir durum vardır: optimizasyon sonrasında google'ın sitenize verdiği önem arttıkça sitenizdeki değişiklikleri algılama süresi oldukça azalabilir. Bu süre 1 günden bile kısa olabilir.

Sonuç

Sonuç olarak içeriğini hedef kitleye duyurmak isteyen her web sitesi arama motoru optimizasyonunu yapması gerekmektedir. Ancak her optimizasyonu yapılan site 1.sırada ıkacak diye bir genelleme yapılamaz. O yüzden bu yazımda hep aramalarda üst sıralara çıkmak terimini kullandım. Yapılması gereken şey, optimizasyonu yaptıktan sonra gerisini arama motoruna bırakmaktır. "Deveyi bağla sonra Allaha tevekkil(emanet) et" sözü de bu anlatmak istediğimi ifade etmektedir.

Saygı ve Sevgilerimi sunuyorum
Yazılarımı takip etmeye devam edin.Eğer bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız düzeltilmesi için lütfen bana mail atın. zgurbuz@dogus.edu.tr

Eklenme Tarihi:11.06.2010
Okunma Sayısı:1848 kişi
Operation must use an updateable query.